Koncerty. Który fan muzyki i konkretnych artystów nie chciałby pójść na choć jeden? Dla artysty to możliwość pokazania swoich umiejętności na żywo, zabawy wspólnie z fanami, a także zarobku. Każdy fan zaś może zobaczyć i posłuchać swoich idoli na żywo. Koncert to jednak nie tylko sama muzyka. To też wiele atrakcji dla fanów, takich jak możliwość nabycia gadżetów czy nawet spotkanie z gwiazdą. Każdy fan jakiegokolwiek artysty marzy o autografie czy zdjęciu z idolem, nie mówiąc o zamienieniu paru słów. Oczywiście spotkanie z gwiazdą to atrakcja dla tych, których na to stać. Tak przynajmniej wydawało się do teraz. 

Osoba niepełnosprawna na koncercie

Oczywiście osoby niepełnosprawne jak najbardziej mogą brać udział w koncertach. Jednak udział w koncercie dla osób poruszających się na wózkach często jest sporym wyzwaniem. Pierwsza rzecz to pieniądze, o które niepełnosprawnym niełatwo, gdyż dla osób na wózkach nie jest takie proste znaleźć pracę, a i na leczenie czy rehabilitację wydają sporo. Druga rzecz to to, że muszą mieć opiekuna, więc możliwość pójścia na koncert zależy też od innej osoby. Jednak osoby takie są gotowe przemóc wszelkie trudności, by pójść na koncert swojego idola, a spotkanie z artystą jest często nawiększym marzeniem ich życia. Tymczasem jedna z najbardziej znanych agencji – KLIKNIJ – rzuca takim osobom kłody pod nogi, nawet jeśli gotowe są wykupić najdroższy bilet. Zacznijmy od tego, że dla osób niepełnosprawnych przeznaczony jest zwykle specjalny sektor. Na koncertach organizowanych przez wspomnianą agencję sektor ten znajduje się za wyższą trybuną, w przejściu dookoła hali. Osobie na wózku psuje to całą zabawę. Widzi ona tylko tyłki ludzi siedzących w rzędzie przed nią. Jednak to nie jedyny przejaw dyskryminacji osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, o czym przekonała się niestety moja znajoma.

Brak dostępu do usługi mimo uprawnienia

Moja znajoma z Facebooka, Asia, jest osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku inwalidzkim. Zauważyła pewnego razu moje komentarze na stronie fanów Scorpions, których również jest fanką i zaprosiła mnie do znajomych. Przyjęłam ją, w końcu fajnie jest znać jakiegoś innego fana mojego ukochanego zespołu. Asia jest też jednak fanką innej muzyki, podobnie jak ja. Oprócz Scorpions uwielbia również zespół Il Divo. Ci czterej śpiewacy w lipcu mają wystąpić w  Łodzi. Oczywiście Asia zamierza wybrać się na ten koncert. Mało tego, wykupiła bilet VIP, który uprawnia do spotkania z muzykami. Tymczasem okazuje się, że wyżej wspomniana agencja nie dopuszcza osób niepełnosprawnych na wózkach do spotkania, nawet mimo posiadania przez nie uprawniającego biletu, za który płacą tyle samo co wszyscy, uzasadniając to niby względami bezpieczeństwa. To jest skandal! Osoba niepełnosprawna to jest taki sam człowiek jak wszyscy i ma takie same prawa, zwłaszcza że nie ma zniżki i płaci taką samą kwotę jak każdy za odpowiedni bilet. 

Akcja protestacyjna

Owa agencja organizuje w Polsce koncerty największych światowych gwiazd muzyki. M.in. organizuje wszystkie koncerty Scorpions. Ci przyjeżdżają do Polski bardzo chętnie, co roku, bo w końcu to nasi Zachodni Sąsiedzi. Jednak wiele innych gwiazd gra u nas pierwszy i ostatni raz. No może nie, ale nigdy nic nie wiadomo, toteż każdy chce wykorzystać szansę, być może jedyną na zobaczenie, a tym bardziej spotkanie swoich idoli. Tymczasem osobom na wózkach agencja tą szansę odbiera mimo uprawnienia w postaci biletu VIP, a przecież dla takich osób to jest często największe marzenie życia. Dlatego Asia postanowiła, że tego tak nie zostawi i będzie walczyła o spotkanie z idolami do końca. Utworzyła w tym celu na Facebooku grupę, by w ten sposób poprowadzić akcję przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych przez agencję. Grupa znajduje się TUTAJ. Dołączajcie i pomóżcie Asi oraz innym niepełnosprawnym osobom w walce o ich prawa! W grupie Asia udostępniła plik z tekstem i adresami mailowymi. Tekst wystarczy zmienić w zależności od tego czy jest się osobą niepełnosprawną, czy osobą znajomą, opiekunem, bądź świadkiem dyskryminacji i wysłać na podane adresy. Asia cały czas pisze mi o postępach w akcji w wiadomościach prywatnych. Niewiele osób niestety się angażuje. Ludzie zarzucają Asi, że jest roszczeniowa i powinna się cieszyć, że w ogóle może iść na koncert. Pamiętajcie, to że jest się niepełnosprawnym nie znaczy, że nic nie można robić tylko siedzieć cały czas w domu. Takie osoby również mogą i chcą normalnie żyć i mają prawa takie same jak wszyscy ludzie. Ci pełnosprawni zaś wykazują się brakiem empatii i olewają sprawę, bo ich to nie dotyczy. Kochani, to że teraz jesteśmy zdrowi i pełnosprawni, nie znaczy, że zawsze tak będzie. Nagle może stać się coś, co spowoduje, że wylądujemy na wózkach. Nie chcielibyśmy wtedy, by nas coś takiego spotkało. Reagujmy więc na problemy tych, których życie nie rozpieszcza…