Najlepsze pomysły na prezent dla autystyka

O autyzmie mówi się coraz więcej. Warto o nim mówić także w kontekście świąt. Jedni autyści je lubią, jak wszyscy, a inni niestety nie. Jest to bowiem okres wyjątkowo niekomfortowy sensorycznie. Kupowanie prezentów dla autystów też nie jest prostą sprawą, zwłaszcza że często nie przepadają oni za tym, co niespodziewane. Prezent musi więc być wyjątkowo trafiony. Oto najlepsze pomysły na prezent dla autystyka.

1. Zabawka/gadżet sensoryczny

Zaburzenia sensoryczne to klasyczna cecha osób autystycznych. Większość to osoby z nadwrażliwościami słuchowymi, dotykowymi, węchowymi czy smakowymi. Zdarzają się jednak osoby niedowrażliwe, które potrzebują kontaktu z bodźcami i stymulowania. Dla dziecka zabawki, a dla dorosłego gadżety sensoryczne to najlepsze pomysły na prezent dla autystyka. Nadwrażliwemu pomogą pracować nad zwiększeniem tolerancji i radzić sobie z tym, co niekomfortowe, a niedowrażliwemu pomóc doświadczać bodźców, których potrzebuje.

2. Słuchawki

To także najlepszy pomysł na prezent dla autystyka, zwłaszcza zmagającego się z nadwrażliwością sensoryczną i nietolerancją na hałas, co jest bardzo częste. Dobre słuchawki pozwalają autyście w każdym miejscu zachować strefę komfortu poprzez odcięcie się od rzeczywistości i hałasu panującego dookoła. Słuchawki mogą przydać się nawet w domu, jeśli autysta ma dużą rodzinę.

3. Coś związanego z zainteresowaniami

Jedną z wyjątkowych cech osób autystycznych są często specyficzne i bardzo silne zainteresowania. Nie ma więc lepszego pomysłu na prezent dla autysty niż coś związanego z zainteresowaniami. Dziecku uwielbiającemu dinozaury można podarować książkę o nich, a dziewczynce kochającej ponad wszystko konie, książkę o koniach. Świetnym pomysłem będą puzzle z motywem związanym z zainteresowaniami, bo autyści lubią zajęcia zajmujące głowę i wykorzystujące ich często wysoką inteligencję. Taki prezent ucieszy każdego autystę.

4. Pozytywny gadżet dla autystyka

Wśród najlepszych pomysłów na prezent dla autystyka są także fajne, pozytywne gadżety. Mogą to być koszulki, kubki lub inne rzeczy z pozytywnymi napisami, które dodadzą autystykowi pewności siebie i sprawią, że sam zacznie patrzeć na siebie pozytywnie. Taki gadżet będzie też dla niego dowodem, że Ty postrzegasz go pozytywnie i akceptujesz takim, jaki jest. To bardzo ważny gest, który na pewno zostanie doceniony. Tego typu gadżety możesz znaleźć w moim sklepie Kamixart. Oprócz koszulek i kubków możesz kupić tam także torby czy podkładki pod kubek. Przykładowy nadruk na górze wpisu. Inny można zobaczyć w ostatnim wpisie o autyzmie – Autentyczny i magiczny – świat osób autystycznych.

Czego lepiej nie kupować autyście na prezent?

Najlepsze pomysły na prezent dla autystyka już znasz, ale warto też wiedzieć, czego lepiej nie kupować autyście. Na pewno lepiej unikać rzeczy z wielu różnych faktur, które nawet dla Ciebie są mało przyjemne w dotyku. Nie kupuj też rzeczy bardzo kolorowych, pstrokatych ani w rażących, mocnych kolorach, ani wydających głośne niespodziewane dźwięki. Unikaj także kupowania ubrań, ponieważ faktury materiałów mogą być nieprzyjemne dla autystyka. Ponadto ubrania bardzo często mają drapiące metki, co też mocno daje się autystom we znaki.

Zrezygnuj lepiej też z kupowania słodyczy, chyba że dobrze znasz autystyka, którego chcesz obdarować. Autystycy, a zwłaszcza dzieci mogą mieć dużą wybiórczość pokarmową wynikającą z nadwrażliwości na smaki i faktury jedzenia czy niechęci do tego, co nieznane i nowe. Rodzice nierzadko starają się, aby dziecko jadło jak najmniej słodyczy, więc taki prezent może być niekoniecznie fajną nowością. Jeśli zaś chcesz kupić książkę, dowiedz się najpierw, czy autysta lubi czytać i co, bo nierzadko autyści wolą książki naukowe od powieści.

Najlepsze pomysły na prezent dla autystyka to nie wszystko

Autyści mogą wyglądać na nieucieszonych z prezentu. Nawet najlepsze pomysły na prezent dla autystyka mogą nie wywołać euforii. Nie należy jednak negatywnie i z przykrością tego odbierać. Ważne jest zrozumienie, że nie zawsze trafimy z prezentem, ale też autyści nie przepadają za niespodziankami i nowościami, więc mogą czuć się niekomfortowo. Ponadto wspominałam już we wstępie, że święta dla wielu autystów nie są przyjemnym czasem, a nierzadko są czasem wyjątkowo nieprzyjemnym. Dużo ludzi, gwar, niecodzienne jedzenie, zapachy, migocząca choinka – to wszystko może być niekomfortowe i męczące. Dlatego należy zrobić wszystko, aby ułatwić autystom przetrwanie tego czasu.

Przede wszystkim nie zmuszajmy do wspólnego siedzenia przy stole przez cały czas, do jedzenia, do rozmów. Nie zadawajmy uciążliwych pytań, a pytajmy o potrzeby. Nie zmuszajmy też autysty do przytulania, nie róbmy tego nagle, znienacka i najpierw uprzedźmy lub zapytajmy, czy możemy to zrobić. Poinformujmy też innych gości o tym, co sprawia dyskomfort naszemu autyście i uprzedźmy o jego nietypowych preferencjach.

Ponadto w grudniu jest jeszcze jeden, wręcz koszmarny dzień dla autystów. To oczywiście Sylwester. Autyści, tak jak zwierzęta, nie przepadają za fajerwerkami. Ich huk może wywołać meltdown, ataki paniki, histerii, zwłaszcza u dzieci. Dlatego mając autystę w domu zrezygnujmy z fajerwerków i nie zmuszajmy autysty do wyjścia na imprezę czy do wyjścia z domu o północy. Jeśli chce siedzieć przy komputerze, zajmować się swoją pasją, nie brońmy mu tego. Dajmy mu spędzić ten wieczór na swój sposób, bo sam najlepiej wie, co zrobić, by czuć się komfortowo w tym niekomfortowym czasie.

___________________________________________________

Utrzymanie bloga też kosztuje. Jeśli więc podoba Ci się to, co piszę, postaw mi symboliczną kawę, która doda mi energii i bardzo pomoże w rozwoju bloga, który jest moją pracą i pasją. Będę Ci bardzo wdzięczna za docenienie i wsparcie. 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to