Co zrobić gdy zaginie bliska osoba?

Zaginięcie bliskiej osoby to temat bardzo trudny i ważny. Na szczęście ja tego póki co nie przerabiałam i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała. Postanowiłam jednak napisać na ten temat, bo wiedza jest niezbędna dla każdego. Każdy powinien wiedzieć, jak postępować w przypadku zaginięcia, kiedy uznać osobę za zaginioną i zgłosić to na policję, jak sformułować ogłoszenie, jakie działania podjąć i o czym pamiętać, bo mam wrażenie, że o pewnych, a ważnych rzeczach się niestety zapomina. Co zrobić gdy zaginie bliska osoba?

Co zrobić gdy zaginie bliska osoba – najpierw trzeba się upewnić, czy to na pewno zaginięcie

Stwierdzenie zaginięcia i podjęcie decyzji o kontakcie z policją nie jest takie proste, jak się wydaje, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z osobą, której zdarza się nie odbierać telefonu, czy nie wracać na noc do domu. Ponadto zaginięcia często dotyczą nastolatków, którzy zwyczajnie uciekają z domów, żeby zwrócić na siebie uwagę i po paru dniach wracają do rodziców głodni, bo skończyły im się pieniądze albo nie planowali większej eskapady. Ale są też takie przypadki, jak Krzysztof Dymiński, 16-latek, który zaginął 27 maja i do dziś się nie odnalazł. W jego przypadku wygląda to na zaplanowane działanie, a ogłoszenie o zaginięciu wraz z rysopisem jest na profilu jego mamy na Fb. Klikajcie, może go gdzieś widzieliście.

A teraz do meritum. Co zrobić gdy zaginie bliska osoba należy zastanawiać się, kiedy jest się pewnym, że to zaginięcie. Można je stwierdzić wtedy, gdy:

  • osoba, której nie zdarza się nie odbierać telefonu nie robi tego przez długi czas lub nie zabrała telefonu ze sobą;
  • osoba, której nie zdarza się lub zdarza rzadko nie wracać na noc do domu, nie wraca jedną, drugą noc;
  • osoba, która mieszka z nami w domu, np. nastolatek, wychodzi bez poinformowania gdzie idzie, o nietypowej porze (by nikt jej nie mógł zatrzymać) i nie ma z nią kontaktu, a telefon jest wyłączony;
  • osoba zaginiona zabrała ze sobą ubrania i inne rzeczy świadczące o tym, że nie zamierza wracać do domu lub nie zabrała rzeczy oczywistych, jak telefon czy dokumenty;
  • osoba zaginiona zamieściła niepokojące wpisy w mediach społecznościowych;
  • osoba zaginiona nie skontaktowała się z innymi członkami rodziny ani znajomymi.

Oczywiście należy pamiętać, że nie trzeba już czekać 48 h na zgłoszenie zaginięcia! Można to zrobić od razu po stwierdzeniu, że do niego doszło, zwłaszcza jeśli chodzi o osobę chorą fizycznie lub psychicznie, dziecko czy osobę starszą z demencją lub Alzheimerem oraz jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba mogła chcieć sobie coś zrobić lub paść ofiarą przestępstwa.

Jak sformułować ogłoszenie o zaginięciu?

Na Fb widziałam już wielokrotnie ogłoszenia o zaginięciach udostępniane przez media. W większości przypadków nie były, moim zdaniem, sformułowane prawidłowo, a jest to niezbędne, aby rozpoznanie zaginionego było jak najprostsze. Ogłoszenie składa się z dwóch części – zdjęcia osoby zaginionej oraz rysopisu i danych kontaktowych do osoby ogłaszającej zaginięcie lub prośba o kontakt z policją.

Zdjęcie w ogłoszeniu

Pierwsze, na co chcę zwrócić uwagę, to zdjęcie, które zwykle jest tylko jedno i to nie zawsze adekwatnie ukazujące osobę zaginioną. W przypadku dziewczyn lub kobiet nierzadko jest to zdjęcie w pełnym makijażu, które nie oddaje prawdziwego wyglądu takiej osoby. Jeśli wiemy, że ta osoba wyszła z domu w pełnym makijażu, ok. Jednak warto pamiętać, że po dłuższym przebywaniu poza domem nie będzie mogła zadbać o higienę i za chwilę nie będzie już wyglądała tak, jak wtedy, gdy wychodziła. Jedno zdjęcie to, wg mnie, ogromny błąd. Powinno się dodać kilka pokazujących osobę z różnej perspektywy – włosy rozpuszczone, spięte, makijaż, bez makijażu, bokiem, z tyłu. W przypadku mężczyzny zaś należy pamiętać, że nawet jeśli w momencie zaginięcia nie miał zarostu, to już po dwóch dniach będzie miał niewielki, a z czasem coraz większy, a nawet i coraz dłuższe włosy, zwłaszcza będąc bez pieniędzy i możliwości skorzystania z fryzjera. Jeśli ktoś nosi okulary, należy dać zdjęcie w i bez nich.

Okoliczności zaginięcia i rysopis

W dalszej części podajemy okoliczności zaginięcia i tutaj warto podać jak najwięcej szczegółów, które powinniśmy ustalić przed zgłoszeniem zaginięcia na policję i pisaniem ogłoszenia. Później podajemy rysopis zaginionego. Tu zwykle pojawia się opis, jak osoba była ubrana w momencie zaginięcia. Jednak trzeba sprawdzić, czy nie zabrała ze sobą innych ubrań i jaki może mieć budżet do dyspozycji. Należy mieć na uwadze, że ta osoba może zmienić ubranie. Piszemy o bluzie, ale jak zrobi się ciepło, ona tę bluzę zdejmie, prawda? Ubiór jest zależny od pory roku i pogody. W zimie trudniej rozpoznać zaginionego więc należy w ogłoszeniu dać również zdjęcie w kurtce i czapce.

Znaki szczególne – jedna z najważniejszych informacji!

W opisie wyglądu niezwykle ważne jest podanie znaków szczególnych. Skupmy się jednak na stale odsłoniętych częściach ciała. Zimą będzie to tylko twarz, szyja i dłonie, a latem oprócz twarzy i dekoltu całe ręce, a nawet nogi, jeśli osoba wyszła z domu w krótkich spodenkach, sukience lub spódnicy. W ogłoszeniu podajemy informacje o wszelkich znamionach, pieprzykach, plamach na skórze czy bliznach na tych częściach ciała. Nie piszmy o znamieniu na pośladku, bo nikt nie będzie kazał się nikomu rozebrać, by zobaczyć, czy ma coś na tyłku.

Choć kolczyki w nietypowych miejscach, tunele w uszach czy tatuaże wydają się wielu ludziom (mnie też, jeśli ktoś przesadza z ilością) fanaberią i stratą kasy, to też mogą być istotne znaki szczególne. O stanie uzębienia piszmy, jeśli zaginiony ma ubytek z przodu, bo też nikt nie będzie nikomu kazał buzi otwierać, by zobaczyć, czy nie ma dolnej szóstki. Ważne jest też info o aparacie ortodontycznym, jeśli zaginiony go nosi. Jeśli zaginiony miał na sobie w momencie wyjścia z domu biżuterię, zegarek, również należy opisać te rzeczy w ogłoszeniu. Każdy szczegół jest ważny!

Co zrobić gdy zaginie bliska osoba, czyli czynności, które należy podjąć w przypadku zaginięcia

Co zrobić gdy zaginie bliska osoba? Przede wszystkim nie panikować, bo to w niczym nie pomoże. W przypadku osób chorych, dzieci czy starszych zgłaszamy natychmiast sprawę na policję. W przypadku zdrowej osoby, nastolatka który uciekł z domu, próbujemy sami dowiedzieć się, gdzie mógł pójść, i zebrać jak najwięcej informacji dla policji. Oto kroki, które koniecznie trzeba podjąć:

1. Obdzwonienie rodziny i znajomych

Jeszcze zanim zgłosimy sprawę na policję, warto przekonać się, czy nie będziemy w stanie sami znaleźć zaginionej osoby. Pierwszy krok to obdzwonienie rodziny i znajomych. Rozmawiając z tymi osobami pytajmy nie tylko o to, czy zaginionego u nich nie było, ale też o to, czy się nie kontaktował, nie pisał. Znajomych, zwłaszcza w przypadku nastolatka, zapytajmy o social media i to nie tylko wtedy, gdy sami nie mamy kont. Nawet jeśli mamy, możemy nie widzieć wszystkiego. Facebook umożliwia nie tylko segregację znajomych na bliskich, dalszych, rodzinę, kolegów itp. i oznaczenie posta jako widocznego tylko dla konkretnej grupy. Umożliwia nawet oznaczenie, że post ma być niewidoczny dla konkretnych osób, a nawet tylko jednej. Nastolatki mogą to wykorzystywać mając rodziców na liście znajomych, by ukrywać posty, których nie chcą, by rodzice je widzieli. Znajomi zaś będą je widzieli. Dodatkowo należy zapytać, czy zaginiony nie pisał ostatnio do znajomych wiadomości świadczących o planowaniu działania.

2. Przeszukanie pokoju/mieszkania zaginionego

Co zrobić gdy zaginie bliska osoba w następnej kolejności? Jeśli osobą zaginioną jest ktoś, kto z nami nie mieszka, w razie braku kontaktu przez dłuższy czas należy jak najszybciej do niej pojechać i wezwać policję, jeśli nie ma się klucza do jej mieszkania. Po wejściu do środka należy je przeszukać. Tak samo rodzice powinni natychmiast przeszukać pokój nastolatka. Należy się upewnić, czy zaginiony zabrał ze sobą telefon, laptop oraz dokumenty. Warto też sprawdzić, czy zabrał ubrania, szczoteczkę do zębów i inne rzeczy świadczące o tym, że nie ma zamiaru wrócić. A może odbywa się gdzieś jakiś koncert, na który nastolatek marzył, by pojechać, a wiedział, że rodzice na to nie pozwolą?

Bardzo ważne, co zrobić gdy zaginie bliska osoba warto, to ustalić, jaki budżet może mieć na przeżycie poza domem. Jeśli nastolatek miał jakiś schowek, skarbonkę, warto sprawdzić, czy zostały opróżnione. Jeśli trzymamy jakieś większe pieniądze w domu, należy także sprawdzić, czy ich nie zabrał, bo nawet jeśli nigdy nie mówiliśmy mu o nich, sam mógł je znaleźć. Jeśli zaginiony posiada konto w banku (nastolatek też może mieć), sprawdźmy koniecznie, czy zabrał kartę. Jeśli tak, to skontaktujmy się z bankiem lub poprośmy o to policję, by kazała bankowi informować o transakcjach na koncie. Znając budżet zaginionego można określić na ile dni mniej więcej on wystarczy. Po zebraniu tych wszystkich informacji można zgłosić zaginięcie na policję i napisać ogłoszenie do internetu i mediów.

3. Obdzwonienie szpitali, sprawdzenie noclegowni, squatów i koczowisk bezdomnych

Kolejnym co zrobić gdy zaginie bliska osoba trzeba, to obdzwonić szpitale najbliższe miejscu zamieszkania. Jeśli jest to miasto, obdzwaniamy wszystkie szpitale w nim. Jeśli zaś uzyskamy już od policji czy kogoś w odpowiedzi na ogłoszenie informację, że zaginiony był widziany w innym mieście, tam też należy obdzwonić szpitale i przeszukać wszelkie miejsca nocowania i koczowania bezdomnych. Obdzwaniając szpitale należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Otóż nie można pytać tylko konkretnie o zaginionego, po nazwisku. Należy podać jego rysopis, wiek i zapytać o NN. Nawet jeśli nasz zaginiony zabrał dokumenty, trzeba wziąć pod uwagę, że mógł je zgubić, stracić, zostać napadnięty i okradziony, a po jakimś urazie może nawet nie pamiętać jak się nazywa i co się stało. Kiedy będzie nieprzytomny to też nic nie powie.

4. Śledzenie informacji w mediach

Co zrobić gdy zaginie bliska osoba, jeśli wykonaliśmy już wszystkie powyższe kroki? Cały czas śledzić pojawiające się w mediach informacje, a zwłaszcza w internecie. Informacja z prośbą od szpitala o pomoc w identyfikacji jakiegoś NN, który tam trafił, informacja od policji z prośbą o pomoc w identyfikacji jakiejś ofiary wypadku, która nie miała przy sobie dokumentów, informacja o jakiejś nietypowej kradzieży w sklepie – na takie rzeczy należy zwracać uwagę koniecznie. Jeśli ktoś kradnie bułkę, wodę i batonika, to nie jest to typowe i wygląda na kogoś, kto nie ma co jeść i nie ma kasy. Może to być taki zaginiony nastolatek desperacko szukający sposobów na przetrwanie. Trzeba mieć oczy dookoła głowy i weryfikować każdą taką informację.

Co może zrobić każdy, by pomóc odnaleźć osobę zaginioną?

Co zrobić gdy zaginie bliska osoba już wiemy, ale czy wiemy, co możemy zrobić, aby pomóc odnaleźć taką osobą? Także miejmy oczy dookoła głowy i zwracajmy uwagę na informacje w mediach. W razie zauważenia gdzieś na mieście osoby zgodnej z rysopisem z jakiegoś ogłoszenia natychmiast poinformujmy rodzinę lub policję. Jeśli widzimy jakąś osobę błąkającą się, zaniedbaną, zagubioną, ale nie wyglądającą na bezdomnego czy alkoholika, nie ignorujmy tego. Zróbmy nawet ukradkiem zdjęcie i wstawmy do sieci, może ktoś tę osobę rozpozna. Policja powinna zwracać też uwagę na zgłoszenia kradzieży i tak samo my powinniśmy zwrócić uwagę na sytuację, kiedy zostaniemy okradzeni, zwłaszcza z pieniędzy czy karty płatniczej.

Wiadomo, że jak najszybciej trzeba wtedy zastrzec kartę w banku. Jednak sprawdźmy najpierw, czy złodziej faktycznie może dużo wydać. Z bankomatu nic nie wypłaci, bo musi mieć PIN, a w sklepie nie zapłaci jednorazowo więcej niż 50 zł zbliżeniowo. Sprawdźmy, co ile płatności musimy podawać PIN. Zazwyczaj jest tak co 5 płatności, co oznacza, że nie stracimy tak wiele. Śledząc historię operacji w aplikacji możemy zauważyć transakcję, a w jej opisie są zawsze dane miejsca, sklepu. Można natychmiast udać się w to miejsce i zgłosić kradzież i transakcję na policję. Może się okazać, że to właśnie taki małolat zaginiony ukradł nam kartę, żeby zyskać kasę. Taki raczej nie kupi nic przez internet. Jest cały czas w ruchu, więc nie ma żadnego adresu, na który mógłby coś zamówić, a w dodatku raczej nie uruchamia telefonu, bo wie, że może zostać namierzony. W ten sposób możemy szybko odzyskać swoją kartę, a dodatkowo jeszcze pomóc odnaleźć kogoś, kto zaginął.

Pamiętajmy też o tym, że małolat w wieku 16+ może zostać zgodnie z prawem zatrudniony jako pracownik młodociany. Szukając desperacko kasy, może szukać takiej pracy. Zwracajmy uwagę na rozdających ulotki, sprzątających czy inne młode osoby wykonujące takie proste prace. Jeśli pracujemy w firmie przyjmującej młodocianych, zwróćmy uwagę, czy któryś nie wygląda podobnie do jakiegoś zaginionego, o którym niedawno widzieliśmy ogłoszenie. Pracodawcy także powinni być czujni. Należy też pamiętać, że nastolatki często wyglądają już jak dorosłe osoby i mogą się za takie podawać nie mając przy sobie dokumentów. Zwróćmy też uwagę na osobę, która na ulicy próbuje sprzedać jakieś drobne rzeczy typu czapka, zegarek, biżuteria czy cokolwiek innego. Tak też małolaty mogą próbować zdobyć jakąś kasę na jedzenie. Pamiętajmy, że w przypadku zaginięcia liczy się każdy, najdrobniejszy szczegół. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, co zrobić gdy zaginie bliska osoba.

______________________________________________

Utrzymanie bloga też kosztuje. Dlatego, jeśli podoba Ci się to, co piszę, możesz postawić mi symboliczną kawę, która doda mi energii do dalszej pracy i pomoże rozwijać ten blog, który jest moją pasją, pracą i przyjemnością. Z góry dziękuję. 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to