Kraków to nie tylko Rynek – 10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Krakowie

Jak wiecie, pochodzę z Krakowa. Jest to najpiękniejsze miasto w Polsce i ma wiele atrakcyjnych miejsc do zwiedzenia, ale niestety turyści bardzo często o tym zapominają. Najwięcej turystów można spotkać rzecz jasna na Rynku i na Wawelu, tymczasem Kraków to nie tylko to. Prawda jest taka, że aby zwiedzić wszystkie ciekawe i piękne miejsca w Krakowie i okolicach, trzeba zorganizować sobie co najmniej tygodniową wycieczkę. Oto 10 miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc w Krakowie.

1. Park Lotników Polskich i Muzeum Lotnictwa

Park Lotników Polskich to największy spośród krakowskich parków. Inaczej zwany jest parkiem AWF, z racji sąsiedztwa w postaci tej prestiżowej uczelni, na której studiowało wielu naszych wspaniałych sportowców (np. Justyna Kowalczyk, siostry Radwańskie czy Kamil Stoch). Oprócz uczelni, w sąsiedztwie parku znajduje się Ogród Doświadczeń, w którym można wiosną i latem świetnie się bawić biorąc udział w ciekawych eksperymentach. Jest jeszcze jedna rzecz dla miłośników sportu – tuż obok parku stoi słynna Tauron Arena Kraków! Jednak największa atrakcja tego miejsca znajduje się po drugiej stronie Alei Jana Pawła II i bynajmniej nie chodzi o Technikum Komunikacyjne 😉 Żaden miłośnik samolotów odwiedzający Kraków nie może absolutnie ominąć Muzeum Lotnictwa, znajdującego się na terenie starego lotniska w Czyżynach.

Park Lotników Polskich

2. Forty twierdzy Kraków

Oto prawdziwa gratka dla miłośników historii! Szlak Twierdzy Kraków czyli 8 obszarów warownych, na których znajduje się prawie 70 Fortów oraz innych budowli, takich jak schrony, szańce czy prochownie. Najbardziej znane forty, to: Fort Mistrzejowice, Fort Batowice, Fort Krzesławice (u mnie na sąsiednim osiedlu), z pomnikiem Poległych w Krzesławicach, Fort Grębałów (też u mnie, obok drugiego pod względem wielkości cmentarza w Krakowie oraz pętli tramwajowej, więc niezwykle łatwo dojechać), gdzie znajduje się teraz stadnina koni i prowadzone są zajęcia hipoterapii oraz oczywiście Bastiony – Kleparz i Lubicz. Bastion Kleparz z piwnicą win (koniecznie trzeba skosztować grzańca galicyjnskiego i kupić flaszkę wina) – na zdjęciu, a Lubicz? Ot ciekawostka – na Rondzie Mogilskim uwagę zwracają dziwne ruiny. To właśnie fundamenty Bastionu Lubicz, odkryte przez robotników przy przebudowie ronda! Więcej o Fortach znajdziecie TUTAJ.

Bastion Kleparz


3. Nowa Huta

A oto moja kochana dzielnica! Poza Fortami (Krzesławice, Grębałów, Dłubnia i Mogiła), można zobaczyć tutaj dawną architekturę z czasów komunizmu. Przede wszystkim warto zobaczyć Pałac Dożów, spod którego jest rzut beretem do największego kombinatu metalurgicznego, od którego pochodzi nazwa dzielnicy. Mogę się pochwalić, że mój tata tam pracował, a teraz pracuje brat. Swego czasu odlewali tam nowe serce dzwonu Zygmunta i mój tata ma z nim zdjęcie. Dlaczego? Bo sam ma na imię Zygmunt, więc Zygmunt z sercem dzwonu Zygmunta. 😀 Co jeszcze ciekawego można zobaczyć w Nowej Hucie? Spod Kombinatu tramwajem szybko można dojechać do Placu Centralnego. Zanim jednak Plac, nie można nie zahaczyć o przepiękny Zalew Nowohucki (na zdjęciu). Teraz otwarto tam tężnię solankową. Można więc pooddychać w naszym mieście świeżym i zdrowym powietrzem! Będąc zaś na Placu Centralnym warto zobaczyć pomnik AK, Nowohuckie Centrum Kultury oraz oczywiście Łąki Nowohuckie, będące na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO! W Nowej Hucie warto także zobaczyć piękne kościoły (np. przy ul. Struga lub słynną Arkę Pana – kościół w kształcie łodzi, za Bieńczyckim Placem Targowym. Będąc w Nowej Hucie koniecznie trzeba też odbyć spacer Laskiem Mogilskim i zobaczyć Kopiec Wandy.

Zalew Nowohucki

4. Zalew Zakrzówek

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby poopalać się na pięknej plaży, czy podziwiać klify i lazurową wodę. Wszystko to jest w Krakowie, na niepozornym Zakrzówku! Nieopodal znajdują się słynne Skałki Twardowskiego, a więc obiekt pożądania miłośników wspinaczek. Piękne zdjęcia tego miejsca znajdziecie TUTAJ.

5. Zalew Bagry

Kolejny malowniczy zalew na terenie Krakowa i kolejne miejsce idealne do kąpieli czy opalania. Są tutaj dwie przystanie wodne czy wypożyczalnia srzętu wodnego. To raj dla żeglarzy, ze względu na wiele imprez żeglarskich, jakie odbywają się tu w ciągu całego roku. Więcej o Bagrach i oczywiście piękne zdjęcia do zobaczenia TUTAJ.

6. Zalew Kryspinów

Tak naprawdę to zalew „Na Piaskach”, ale zwany jest pospolicie Zalewem Kryspinów. To kolejny już zalew na terenie Krakowa i tak samo piękny, jak pozostałe. Warto wiedzieć, że wszystkie trzy zalewy nie znajdują się wcale daleko od siebie. Kryspinów to przede wszystkim kąpielisko i plaża, a także miejsca, gdzie można się dobrze bawić, wypocząć i zjeść. Nie musisz jechać nad morze, gdzie teraz właściciele knajp z jedzeniem żerują na biednych klientach po zamknięciu przez koronawirusa i wszystko jest koszmarnie drogie. Uniknijcie tłumów i horrendalnych cen i wybierzcie bezpieczny Kryspinów. Piękne zdjęcia możecie zobaczyć TUTAJ.

7. Las Wolski

Malowniczy Las lub też Lasek Wolski (jak kto woli) to miejsce pełne niespodzianek wśród drzew. Będąc tam nie można zapomnieć o wizycie w ZOO, a także o odwiedzeniu pięknych rezerwatów przyrody, w tym rzecz jasna słynnych Panieńskich Skał. To wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek. W każdym zakątku lasu czai się jakaś niespodzianka. Las skrywa mnóstwo zabytków, z Kopcem Piłsudskiego na czele, skał i jaskini. To miejsce, które wciągnie was na naprawdę długo. Zobacz WIĘCEJ o Lesie Wolskim i jego piękne zdjęcia. Oprócz Lasu Wolskiego, do zobaczenia jest też Lasek Mogilski.



8. Rezerwaty przyrody

Bardzo ważnymi miejscami w Krakowie są rezerwaty przyrody – Skołczanka, Bonarka i wspomniane już wyżej Panieńskie Skały. Rezerwat Panieńskie skały znajduje się w Lasku Wolskim, natomiast Skołczanka to Tyniec, a dokładnie Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy. Rezerwat Bonarka zaś jest rezerwatem przyrody nieożywionej. Jego nazwa pochodzi od dawnego kamieniołomu, który się tam znajdował. W sąsiedztwie rezerwatu Bonarka jest m.in. Kopiec Krakusa i teren dawnego obozu koncentracyjnego Płaszów. Zdjęcia z rezerwatów możecie zobaczyć TUTAJ. Pod linkiem Panieńskie Skały, ale można zobaczyć także pozostałe rezerwaty.

9. Kazimierz

Oto najbardziej klimatyczna dzielnica Krakowa – żydowski Kazimierz. Piękna architektura, plac Wolnica, synagogi, smaczne jedzenie w klimatycznych restauracjach, barach i kawiarniach. Rzut beretem od Rynku i Wawelu, więc nie można zapomnieć tam zawitać. Dobrze zajrzeć tam latem – w czerwcu odbywa się tam bowiem festiwal żydowski ze słynnym koncertem Szalom na Szerokiej, a na Starowiślnej można zjeść najlepsze w Polsce lody – oczywiście w lodziarni z dużym szyldem „LODY”.

10. Kopce

Niewątpliwie ogromną atrakcją Krakowa są kopce. Trzy zostały już wyżej wspomniane – Kopiec Wandy, Kopiec Krakusa oraz Kopiec Piłsudskiego. Jest jednak jeszcze jeden – Kopiec Kościuszki, znany najbardziej z powodu siedziby jednej z największych polskich rozgłośni radiowych – RMF.FM. Wspinaczka na Kopiec, to porządna dawka ruchu i endorfin, a widoki z Kopców zapierają dech w piersiach.

Inne miejsca w okolicach Krakowa

Wyżej opisałam 10 miejsc w samym mieście lub w jego granicach. Natomiast teraz muszę wspomnieć jeszcze o paru niezwykłych miejscach poza Krakowem. Kopalnię Soli w Wieliczce zna cała Polska. Oprócz niej, warto zajechać do Niepołomic, gdzie znajduje się piękna Puszcza Niepołomicka oraz Zamek, przy któym we wrześniu odbywa się festyn „Pola chwały”, na którym prezentowane są różne rodzaje broni, wojska wraz z końmi i pojazdami oraz jest wiele atrakcji – można usłyszeć wystrzały z broni i pojazdów, kupić mnóstwo pamiątek, zjeść prawdziwą wojskową grochówkę, a dla pań prawdziwą atrakcją jest możliwość zobaczenia dawnych strojów i ich przymierzenia. Nie mogę nie wspomnieć także o Ojcowskim Parku Narodowym. Ojców i Skała – te dwie miejscowości trzeba zobaczyć koniecznie. Zamek na Pieskowej Skale, maczuga Herkulesa, zamek w Ojcowie, Brama Krakowska i wiele innych miejsc czeka tutaj na turystów. Czekają też muzea i miejsca, gdzie można coś zjeść. To świetne miejsce na przejażdżkę rowerem.

Ojcowski Park Narodowy

Jak to się mówi – cudze chwalicie, a swego nie znacie. W tym roku raczej trudno się wybrać na wakacje za granicę. Nawet wakacje nad morzem nie są najbezpieczniejsze i tylko zrujnują portfel. Kraków miejscem na tygodniowy urlop? Czemu nie! Wielkie miasto, to, jak widać, nie tylko blokowiska i beton!

P.S. Wszystkie zdjęcia w artykule są mojego autorstwa!