Remont mieszkania – o czym pamiętać przy planowaniu
Wiosna to dobry czas na remont mieszkania. Jest dłuższy dzień i przede wszystkim jest cieplej, więc można otworzyć okna, bo remontowe zapachy nie należą do przyjemnych. Jednak planując remont w mieszkaniu trzeba pamiętać o kilku istotnych rzeczach, a przede wszystkim o tym, że remont jest uciążliwy dla sąsiadów. O czym więc pamiętać, by remont mieszkania był bardziej komfortowy dla innych mieszkańców bloku?
Pamiętaj, że w bloku wszystko słychać
Bloki mieszkalne mają to do siebie, że wszystko słychać, nie tylko z klatki schodowej. Z innych mieszkań też. Bywa, że ja słyszę od sąsiadów nawet dźwięk telefonu, telewizora, muzykę, ubijanie kotletów co niedzielę, czy jakieś krzyki i kłótnie. Przy remoncie więc hałas staje się nie do zniesienia. Wiertarki, młotki, inne urządzenia, stuki, szurania. Nie słychać własnych myśli. Gdyby ktoś przyszedł albo zadzwonił to nie da się rozmawiać. Należy zdawać sobie z tego sprawę i planować remont mieszkania tak, aby był jak najmniej uciążliwy. Czy po roku od ostatniego remontu trzeba znowu rozwalać wszystkie ściany i robić nowe? Nie wystarczy tylko odmalować ścian? Czy trzeba wymieniać od razu wszystkie instalacje? Naprawdę warto to dobrze przemyśleć, bo to nie tylko mniejsza uciążliwość, ale też mniejsze koszty.
Remont mieszkania – poinformuj o tym
Oszacuj dokładnie czas trwania remontu, uwzględniając czas na schnięcie poszczególnych warstw na ścianach. Zaplanuj dokładnie prace i zrób rozpiskę. Na dzień – dwa przed rozpoczęciem remontu wywieś kartkę na klatce schodowej z informacją o planowanym remoncie. Warto zamieścić na niej również dni i pory, kiedy planowane są głośne prace, czyli wiercenia, kucia itp. Będzie to bardzo pomocne dla sąsiadów. Przeproś za uciążliwość i pokaż, że nie patrzysz tylko na czubek swojego nosa. Trzeba pamiętać, że wśród nich mogą być różne osoby, na przykład z nadwrażliwym słuchem, które naprawdę źle znoszą takie hałasy, zwłaszcza nagłe i nieprzewidziane. Ja np. nie mam problemu, jak ktoś uprzedzi mnie o hałasie, ale jak usłyszę nad głową wiertarkę nagle o 7 rano, kiedy jeszcze śpię, to dostaję prawie zawału i szału. Dla mnie to uczucie, jakby mi ktoś przewiercał głowę przez uszy.
Małe dzieci, praca zdalna – wtedy remont przeszkadza
Należy też pamiętać, że wśród sąsiadów mogą być rodziny z małymi dziećmi, którym też taki hałas przeszkadza. Małe dziecko może wręcz bać się takiego hałasu, nie mówiąc o dzieciach z autyzmem i zaburzeniami sensorycznymi. Ponadto należy pamiętać o tym, że pandemia spowodowała zmianę podejścia firm do pracy zdalnej. Wiele osób teraz pracuje w domach i takie osoby mogą być także wśród Twoich sąsiadów. Hałasy nie tylko utrudniają skupienie się i koncentrację, ale przeszkadzają, a wręcz uniemożliwiają ludziom rozmowy telefoniczne czy tele- lub wideokonferencje. Praca zdalna to nie tylko siedzenie i klepanie w komputerze. To także kontakt z innymi osobami, klientami czy szefostwem. Należy mieć to naprawdę na uwadze planując remont mieszkania.
Sprzątaj po sobie
Nie zastawiaj klatki schodowej gruzem ani gratami, których się pozbywasz. Od razu wszystko wynieś, a przynajmniej ustaw to tak, żeby nikomu nie zastawiało drzwi, nie zagrażało ani nie blokowało przejścia. Nie rób nic przy otwartych drzwiach, bo hałas wtedy jest jeszcze większy przez echo na klatce. Jeśli zaś musisz już coś robić przy otwartych drzwiach, sprawdź, gdy skończysz, czy nie zasyfiłeś klatki i po sobie posprzątaj. Tak samo, jeśli wychodzisz z mieszkania, pamiętaj, że roznosisz syf na butach. Obejrzyj i sprzątnij nie tylko podłogę pod swoimi drzwiami, ale też schody. To nic trudnego i nie zajmie Ci dużo czasu. Remont mieszkania jest ok. Odświeżenie, zaaranżowanie na nowo, naprawa usterek, uszkodzeń – z różnych powodów czasem jest potrzebny. Jednak należy robić go z głową, nie myśląc tylko o sobie. 🙂
___________________________________
Jeśli podoba Ci się to, co piszę, możesz postawić mi kawę, która doda mi energii do dalszej pracy. Zebrane w ten sposób środki będą przeznaczone na utrzymanie i rozwój bloga. Będę bardzo wdzięczna. 🙂