Co to znaczy lekkie pióro?
Pisanie artykułów nie jest proste, zwłaszcza dla klientów, którzy mają różne wymagania. Przekonuje się o tym każdy, kto postanawia zacząć przygodę z copywritingiem. Podczas tej przygody wielokrotnie stykamy się z określeniem „lekkie pióro”. Pojawia się ono w niemal każdej ofercie zlecenia dla copywritera czy ofercie pracy dla redaktora w redakcji gazety lub dużego, internetowego portalu. Jest to jedno z najważniejszych wymagań stawianych kandydatom do takiej pracy. Jednak nie tylko im lekkie pióro jest potrzebne. Powinien mieć je każdy, kto zajmuje się pisaniem czegokolwiek – bloga, e-booków czy książek, bez znaczenia czy to zwykłe powieści, czy jakieś książki wiedzowe, naukowe. Na pewno niejeden kandydat na copywritera lub redaktora zastanawia się, czym jest to lekkie pióro, którego wszyscy tak wymagają. Postanowiłam spróbować dla Was to określenie zdefiniować.
Co to jest lekkie pióro?
Niestety w żadnych słownikach nie ma jednoznacznej definicji tego określenia, gdyż jest ono stosunkowo nowe. Powstało wraz z rozwojem internetu. Każdy więc musi sam sobie je zdefiniować. Zacznijmy od pochodzenia tego określenia. Wszyscy wiemy czym jest pióro. My mamy włosy, inne zwierzęta sierść lub włosie, a ptaki – pióra. Tymczasem pióro to również narzędzie do pisania, widoczne na powyższym zdjęciu. Dawniej jednak pisano nawet zwykłymi piórami ptasimi maczanymi w kałamarzu z atramentem. Tak samo, jak każdy z nas ma swój indywidualny charakter pisma odręcznego, każdy ma też swój indywidualny styl pisania. Właśnie dlatego ktoś kiedyś postanowił to nazwać piórem. Dlaczego zaś lekkie pióro? Pióra ptaków są bardzo lekkie i pomagają im latać. Nie bez powodu powstało znane powiedzenie, że coś jest „lekkie jak piórko”. Stąd właśnie wzięło się określenie „lekkie pióro”, ale co ono oznacza?
Lekkie pióro to specyficzny styl pisania, na który składa się kilka ważnych cech. O kim powiemy, że ma lekkie pióro? Na pewno o kimś, kogo tekst czyta się szybko i łatwo ten tekst zrozumieć. Jeśli tekst jest ciężki, trudny do zrozumienia albo nudny i mało przekonujący odbiorcę do zawartych w nim informacji, to autor na pewno lekkiego pióra nie ma. Lekkie pióro sprawia, że przez tekst leci się wzrokiem niczym woda przez wodospad, a przy tym łatwo się zapamiętuje informacje z jego treści. To jednak mogą ocenić tylko czytelnicy. Sam autor jednak też może stwierdzić, czy ma lekkie pióro, czy nie. Jeśli łatwo przychodzi mu formułowanie zdań i potrafi robić to w ciekawy sposób, a palce skaczą po klawiaturze jak gromadka pasikoników w trawie, przy czym w tekście nie ma wielu błędów i jeszcze sprawia mu to przyjemność, to znaczy, że prawdopodobnie ma lekkie pióro.
Czy lekkiego pióra można się nauczyć?
Na pewno niejedna osoba zastanawia się na widok takiego wymagania w ofercie pracy czy zlecenia, skąd to lekkie pióro wziąć? Czy da się tego jakoś nauczyć? Są przecież jak nie studia polonistyczne, dziennikarskie czy edytorskie, to masa różnych kursów dostępnych również online, co jest istotne w dzisiejszych pandemicznych czasach. Kursy jednak swoje kosztują, zwłaszcza takie, podczas których wykonuje się różne pisarskie zadania i wysyła do oceny przez specjalistę. Takie właśnie kursy są najlepsze. Prawda jest jednak taka, że lekkiego pióra nie da się nauczyć na żadnym kursie, a nawet na żadnych studiach.
To jest talent, zdolność. Tak jak niektórzy mają talenty plastyczne czy muzyczne, tak lekkie pióro jest talentem pisarskim. To musi wyjść samo i trzeba to zauważyć, a później szlifować. I w tym już studia czy kurs mogą pomóc. Zanim jednak pójdzie się na kurs czy studia, trzeba mieć podstawę, jak w każdym artystycznym zawodzie. Na przykład kandydat na studia aktorskie musi pokazać w trakcie egzaminów, że ma talent, który można szlifować. Tylko nielicznym udaje się dostać do szkoły aktorskiej. Uważam, że tak samo powinno być w przypadku studiów związanych z pisaniem – egzamin w postaci napisania jakiegoś tekstu i jak nie masz lekkiego pióra – nie masz czego szukać na takim kierunku.
Jak samemu szlifować lekkie pióro?
Odkryłeś, że masz lekkie pióro i pasję do pisania, ale już za późno na studia, a na kursy nie masz pieniędzy? Sam też możesz szlifować swoje pióro! Musisz tylko jak najwięcej pisać. Nie bój się pierwszych zleceń. Nie bój się tego, że sobie nie poradzisz albo że nie dostaniesz żadnego zlecenia bez doświadczenia. Wielu klientów rozumie początkujących i docenia, że usilnie szukają zleceń i chcą zbierać doświadczenie oraz stworzyć jakieś portfolio. Są też portale dla copywriterów i zleceniodawców, z których właśnie początkujący powinni przede wszystkim korzystać. Zacznij pisać blog albo załóż konto na Giełdzie Tekstów. Pisz i dodawaj tam artykuły, a korzyść będziesz miał podwójną. Będziesz szlifował swoje pióro, a przy okazji może zarobisz na porządny kurs! W internecie można też znaleźć wiele narzędzi do ćwiczenia szybkiego pisania na klawiaturze. Warto każdego dnia przez chociaż pół godziny pobawić się w takim narzędziu. Jeśli nie masz zleceń, nie możesz siąść na laurach. Pisz, pisz i jeszcze raz pisz!
Sprawdź, czy masz lekkie pióro
A teraz coś dla tych z Was, którzy jeszcze nie wiedzą, czy mają lekkie pióro, czy nie. Jak to sprawdzić? Po prostu odpowiedzcie sobie na te kilka pytań:
- Czy pisanie sprawia Wam przyjemność? – Pisanie powinno być pasją piszącego. Copywriter musi nierzadko siedzieć przy komputerze i klepać na klawiaturze przez nawet kilkanaście godzin dziennie, więc żeby dać radę, trzeba to naprawdę lubić
- Czy tworzenie zdań przychodzi Wam łatwo? – Dobry copywriter potrafi napisać 1000 znaków w 10-15 minut. 1000 znaków, to jakieś kilkanaście zdań. Jeśli Wam w tym czasie udało się sklecić mozolnie ledwie jedno czy kilka, na pewno lekkiego pióra nie macie.
- Czy piszecie ciekawie? Czy wasze teksty czyta się szybko i łatwo zapamiętuje ich treść i czy przekazujecie w nich informacje wiarygodnie i zrozumiale? – Niestety na te pytania sami sobie nie możecie odpowiedzieć. Mogą na nie odpowiedzieć tylko osoby, które przeczytają Wasze teksty. Na początek dajcie napisane teksty do przeczytania komuś bliskiemu — rodzicom, rodzeństwu, drugiej połówce albo znajomemu. Później warto gdzieś coś opublikować, by wypowiedziały się obce Wam osoby, bo to ich opinia będzie najbardziej obiektywna.
- Czy umiesz pisać szybko, nie robiąc przy tym wielu błędów? – Ta umiejętność także wchodzi w skład lekkiego pióra i jest bardzo ważna dla copywriterów, którzy nie mają do pomocy korektorów i sami muszą zadbać, aby ich teksty nie zawierały błędów, o które bardzo łatwo, gdy pisze się szybko. Jeśli więc umiecie szybko pisać i nie robić błędów, a zwłaszcza literówek, to wielki plus dla Was! Ja tak umiem! 😉
I co? Jak to jest z tym Waszym lekkim piórem? A co myślicie o moim piórze? 😉 Podzielcie się w komentarzach!
Comments
Bogdan Bak
Bardzo lubię zgłębiać temat.
Mam córkę, której nie jest łatwo znaleźć stosowną chwilę na odpisanie. Młodzi ludzie tak mają, że jest wiele ciekawych zdarzeń wokół, jest obowiązek pracy i bywają jacyś przyjaciele. Przekazujemy sobie informacje przez pocztę e-mail. Ona właśnie wyraziła ostatnio taką myśl; ‘masz lekkie pióro’. Jej listy są dla mnie ważne, tak myślę. Nie pamiętam już, kiedy o lekkości pisania się wyraziła, a ja o swoim tworzeniu tekstów rozmyślam i szukałem informacji w sieci. Bardzo mi się podobała wypowiedź o ‘lekkim piórze’, świetne też porównanie skaczących po klawiaturze palców do pasikoników, ładne. Podobało mi się i po prostu dziękuję.
Pięknych chwil, pięknych godzin, pięknych dni życzę.
KamiX
Bardzo dziękuję za tak miłe słowa. Powodzenia w pisaniu życzę 🙂