Ach te komary – plaga komarów szkodliwa nie tylko dla ludzi

To chyba znienawidzone przez nas najbardziej owady. Nieprzyjemnie bzyczą i kłują, po czym robi się bąbel, który niemiłosiernie swędzi. Pech chce jeszcze, że najbardziej swędzi w nocy i przeszkadza w spaniu. Plaga komarów zaatakowała nas tego lata. Jak sobie radzić z komarami, ugryzieniami i dlaczego są szkodliwe nie tylko dla ludzi?

Nie do pokonania

Lipiec nie rozpieszcza nas pogodą. Daleko mu do lata. Raczej jest to bardziej kwiecień niż lipiec. Duża ilość opadów plus względne ciepło równa się idealne warunki do namnażania komarów. Istna plaga komarów nawiedziła nie tylko lasy i pola, ale też parki w miastach i nasze ogrody. Trudno wytrzymać zwłaszcza wieczorem, a jedynie wtedy można coś zrobić w ogrodzie, bo nie jest już tak gorąco. Szukamy więc najróżniejszych sposobów na komary. Ubrać się za bardzo nie da przy takich temperaturach, zresztą te dranie potrafią i ubranie przekłuć. W internecie można znaleźć przeróżne sposoby – środki do opryskiwania się lub smarowania, lampy, odstraszacze, a nawet rośliny, które odstraszają zapachem (pomidor, wrotycz, aksamitka). Mimo to i tak komarów jest wszędzie pełno. W końcu wiele osób sięga po ostateczne rozwiązania – pestycydy. Odkomarzania są przeprowadzane w miastach, a na wsiach ludzie muszą walczyć z tymi „wampirkami” sami. Niestety, prowadzi to do tragedii, ale o tym niżej.

Bąbelki, bąbelki…

Wszelkiej maści bąbelki lubimy, prawda? Tylko nie te po komarach. A że jest plaga komarów, to w bąblach jesteśmy cali. Są czerwone, brzydkie i piekielnie swędzą. Szczególnie denerwujące jest to w nocy, kiedy trudno przez to zasnąć. Niestety trzeba to jakoś przetrwać – swędzi zazwyczaj do kilku dni, ale kiedy pojawiają się kolejne bąble, staje się to już nie do zniesienia. W aptekach są dostępne różne kremy czy maści na ugryzienia, łagodzące obrzęk i swędzenie. Jak nie to, to można smarować bąble Amolem albo spirytusem. Choć swędzi, starajmy się nie rozdrapać bąbli do krwi, bo potem ciężko się goją. Strupy utrzymują się naprawdę długo. Ukąszenia są nieprzyjemne, ale osoby, które nie mają alergii na jad, nie powinny narzekać. Ja nie narzekam, aczkolwiek komary pokochały moje kostki u nóg, a tam mnie najbardziej swędzi… :/



Szkodliwe odkomarzanie

Środki wykorzystywane do oprysków przeciw komarom są szkodliwe również dla ludzi. Dlatego specjaliści wykonujący opryski w miastach robią to zazwyczaj w nocy, aby środek ulotnił się zanim w parkach i innych miejscach pojawią się znów ludzie. Niestety gorzej jest na wsiach, gdzie ludzie zdesperowani brakiem efektów innych działań uciekają się do ostateczności, czyli robienia oprysków samodzielnie. Do tego mamy lato i rolnicy na potęgę opryskują pola uprawne, bo przez brak zimy namnożyło się mnóstwo różnych szkodników. Niestety ostatnio głośno jest o przypadkach masowego zatrucia pszczół. Winne są właśnie te opryski, gdyż wykonywane są bezmyślnie i nieostrożnie. Kochani, ruszcie głową zanim zrobicie oprysk! Pamiętajcie o tych kilku rzeczach:

  • NIE robimy oprysków w trakcie kwitnienia roślin!!!;
  • NIE robimy oprysków w ciągu dnia, tylko wieczorem, kiedy pszczoły już wrócą do uli!!!;
  • NIE robimy oprysków środkami szkodliwymi dla pszczół!!!
  • NIE robimy oprysków na uprawach, ani odkomarzania w pobliżu uli i pasiek!!!

Czytajmy dokładnie etykiety środków, tam jest zawsze napisane, czy są one szkodliwe dla pszczół. Wybierajmy odpowiednie pory i miejsca. Myślenie nie boli! Pamiętajmy, że pszczoły zapylają nam rośliny i dzięki temu mamy ogórki, pomidorki, papryczki i wszystkie owoce! Bez pszczół umrzemy z głodu, bo zabraknie roślin!!! A jak zabraknie roślin, to zabraknie też jedzenia dla zwierząt, więc my stracimy nie tylko rośliny, ale i mięso i produkty zwierzęce wszelakie!!! Myślenie nie boli, ludzie!!!

Dbajmy o pszczoły i dbajmy o… bzygi!!!

Bzygi, to muchówki z rodziny bzygowatych. Muchy te wyglądem i ubarwieniem przypominają osy i pszczoły, przez co z obawy przed użądleniami są nierzadko zabijane. Tymczasem one nie żądlą i mają dla nas takie samo znaczenie, jak pszczoły! One również zapylają rośliny! Nie zabijajmy ich, bo też są pożyteczne i pamiętajmy, że skoro nasze opryski szkodzą pszczołom, to i dla bzygów będą szkodliwe!

Na koniec ciekawostka – komary pożyteczne?

Kłują, piją nam krew, bzyczą, przeszkadzają, a nawet przenoszą choroby. Jednak okazuje się, że komary to wcale nie samo zło, właśnie przez to, że piją krew. Swego czasu trafiłam na ciekawostkę zamieszczoną na Facebooku przez portal Wiedza Bezużyteczna. Informacje, które oni podają są prawdziwe, ale to tylko ciekawostki, które nie są jakoś specjalnie przydatne, ale często zabawne i niezwykłe. Otóż bodajże w Norwegii policja w nietypowy sposób znalazła złodzieja, który włamał się do samochodu. Okazało się, że podczas włamania… ugryzł go komar. Został znaleziony po zbadaniu krwi komara. Swoją drogą, ciekawy pomysł do jakiegoś serialu kryminalnego, na przykład do SWK. Co o tym myślicie? 😀