5 zalet pisania odręcznego dla copywriterów i nie tylko

Na co dzień piszemy na klawiaturze. Już prawie zapomnieliśmy jak to było w szkole, kiedy prowadziliśmy zeszyty dla każdego przedmiotu albo na studiach, kiedy robiliśmy odręczne notatki z wykładów czy wtedy, kiedy pisało się listy lub pocztówki z wakacji. Dziś używamy odręcznego pisma głównie do podpisywania się czy wypełniania dokumentów. To zdecydowanie za mało. Nie powinniśmy z tego rezygnować. Dla copywriterów, redaktorów i dziennikarzy pisanie na komputerze to rutyna, ale pisanie odręczne przynosi naprawdę wiele korzyści. Dlatego warto mieć jednak notatnik i robić sobie odręczne notatki albo planować pracę i codzienne sprawy w papierowym kalendarzu lub zeszycie, w którym można stworzyć sobie samodzielnie kreatywny i ciekawy planer. Oto 5 zalet pisania odręcznego dla copywriterów, dziennikarzy i każdego człowieka.

1. Utrwala poprawną pisownię i uczy formułowania wypowiedzi

Pisząc odręcznie łatwiej zapamiętujemy i utrwalamy sobie poprawną pisownię. Kiedy piszemy na komputerze czy telefonie nie zwracamy tak bardzo uwagi na poprawność, bo wiemy, że w razie czego autokorekta podkreśli nam błędy i łatwo je poprawimy. Ba, mamy możliwość edycji postów, komentarzy, wpisów na stronach czy blogach, więc nie przywiązujemy dużej wagi do poprawności. Jednak pisząc odręcznie zdajemy sobie sprawę z tego, że nic nam nie podkreśli błędów, a nanieść poprawki jest znacznie trudniej. Z czasów szkoły pamiętamy, że jedyne możliwości to korektor, przekreślenie i napisanie na nowo czy poprawka na napisanym słowie. Wszystkie te sposoby są jednak mało estetyczne.

W szkole używaliśmy często brudnopisów, z których potem przepisywaliśmy wszystko do zeszytów, a w dorosłości już często tak się nie da. Szczególnie musimy się starać przy wypełnianiu dokumentów, formułowaniu jakichś odręcznych pism, co się jeszcze zdarza. Dlatego bardziej się skupiamy, co sprawia, że pisanie odręczne ćwiczy również naszą koncentrację, a także – co ważne dla copywriterów, dziennikarzy czy pisarzy – formułowanie wypowiedzi. Kiedy nie ma miejsca na poprawki wytężamy umysł bardziej, aby napisać dobrze od razu i nie mieć za chwilę wątpliwości. Chyba każdy zauważa, że pisząc ręcznie nie robi literówek, które na komputerze czy telefonie są nagminne.

2. Ćwiczy umysł, pamięć, kreatywność

Poprzez wspomniany wcześniej przymus skupienia i przyłożenia się do formułowania każdego zdania, pisanie odręczne jest doskonałym treningiem umysłu i kreatywności, a jest ona dla copywriterów i innych piszących osób ogromnie ważna, więc podając 5 zalet pisania odręcznego dla copywriterów nie da się o tym nie wspomnieć. Pisanie odręczne ćwiczy również pamięć. Wiecie dlaczego starałam się w czasie studiów nie opuszczać wykładów? Wykłady to nieobowiązkowa część studiów, ale egzaminy trzeba później zdać, a dotyczą właśnie części wykładowej przedmiotów. Masa studentów to lenie, którym nie chce się chodzić na wykłady, szczególnie rano. Ja też nigdy nie należałam do rannych ptaszków, ale na wykłady umiałam się zmobilizować.

Wcale jednak nie chodziło mi tylko o to, że później trudno znaleźć kogoś, kto chodził, żeby pożyczyć notatki, które nie zawsze są perfekcyjne i czytelne, zwłaszcza skserowane. Chodziłam, bo zauważyłam, że o wiele więcej zapamiętuję robiąc odręczne notatki na wykładach i łatwiej mi było się uczyć do egzaminów niż z wydrukowanych lub skserowanych biało-czarnych kartek. To sprawiało, że miałam lepsze wyniki egzaminów z przedmiotów, z których miałam własne notatki, niż z tych, gdzie wykładowcy wysyłali nam gotowe materiały na maila. To niezbity dowód na to, że pisanie odręczne znakomicie wpływa na pamięć. Choć pisanie na klawiaturze też dobrze na nią działa i tu też mam dowód ze studiów – po tym, jak napisałam sama swoją pracę magisterską, potrafiłam ją ze szczegółami opowiedzieć z pamięci i na obronie nie miałam żadnych problemów. To świadczy również o wyższości pracy samodzielnej nad pracą z pomocą czy grupową, bo pisanie jest właśnie pracą samodzielną.

3. Ćwiczy czytanie, również ze zrozumieniem

Czytanie ze zrozumieniem to ogromnie ważna umiejętność dla copywriterów i dziennikarzy, którzy muszą dużo czytać i znajdować odpowiednie informacje do swoich artykułów. Wymieniając 5 zalet pisania odręcznego dla copywriterów, nie da się tego pominąć. Pisanie ćwiczy nam takie cechy, jak cierpliwość, skupienie czy dokładność. Dzięki temu dużo łatwiej nam później skupić się na czytaniu książki czy artykułów, w tym tych źródłowych. Ponadto nie każdy ma piękne pismo. Niejedna osoba pisze podobnie, jak lekarze niegdyś na receptach. To sprawia, że kiedy po jakimś czasie wracamy do swoich zapisków, możemy mieć problem z ich odczytaniem, a wtedy również wytężamy umysł i wzrok, a także pamięć, bo próbujemy sobie przypomnieć, o czym pisaliśmy. Podobnie jest wtedy, kiedy czytamy coś napisanego przez kogoś innego. Doczytanie się niektórych notatek od innych osób z roku na studiach było niemałym wyzwaniem, dlatego też wolałam mieć własne.

4. Buduje wizerunek profesjonalisty

Dla copywritera, dziennikarza czy redaktora wizerunek profesjonalisty również jest ogromnie ważny. Wśród 5 zalet pisania odręcznego dla copywriterów nie może więc zabraknąć budowania profesjonalnego wizerunku. Warto więc pisać odręcznie jak najwięcej, a nawet używać nowoczesnych narzędzi do pisania, jak pióra wieczne, długopisy zmywalne czy kolorowe pisaki i cienkopisy. Pismo odręczne to nie tylko zwykłe pismo – to także pismo techniczne czy ozdobna kaligrafia. To już prawdziwa sztuka pisania, którą warto ćwiczyć i używać, aby podkreślać swój profesjonalizm. Np. autografy artystów to nie są zwykłe podpisy. Zwykłe podpisy, czytelne, są wymagane na dokumentach, zwłaszcza urzędowych czy bankowych, ale w innych sytuacjach możemy używać ciekawych, artystycznych podpisów i parafek. Jednak o profesjonalizmie świadczy przede wszystkim staranne i czytelne pismo.

5. Ćwiczy dłoń i kształtuje charakter pisma

Mimo że piszemy odręcznie coraz rzadziej, przy wymienianiu 5 zalet pisania odręcznego dla copywriterów i nie tylko, nie można zapomnieć o tym, że ćwiczy ono nasze zdolności manualne, a także kształtuje nasz charakter pisma. Jest on naszą unikalną cechą, dlatego wciąż wymagane są odręczne podpisy na dokumentach. W starych dowodach nawet było miejsce na podpis, a w bankach czy urzędach nierzadko porównywano nasze podpisy na dokumentach z tym na dowodzie i przyjmowali dokumenty tylko wtedy, gdy podpisy się zgadzały. Każdy człowiek ma inny charakter pisma i istnieją specjaliści od pisma zwani grafologami. Potrafią oni wyłapać charakterystyczne detale każdego charakteru pisma i stwierdzić, czy coś napisała ta sama osoba, dlatego nierzadko z ich usług korzysta chociażby policja, przez co charakter pisma może stać się nawet dowodem w sprawie.

To, jak piszemy, obrazuje także nasz charakter i wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Kiedy ktoś pisze starannie i czytelnie, odbierany jest o wiele bardziej pozytywnie, niż ktoś, kto bazgrze, jak kura pazurem. Eleganckie pismo świadczy o naszej dbałości o detale, a także o opanowaniu. Kiedy zaś ktoś pisze brzydko, od razu można wywnioskować, że pisze szybko, więc jest raczej niespokojny i nerwowy.

5 zalet pisania odręcznego dla copywriterów i nie tylko – czy to na pewno wszystko?

Choć coraz rzadziej piszemy odręcznie, nie znaczy to, że takie pisanie straciło swoją wartość i urok. Jak widać, ma bardzo pozytywny wpływ na pamięć, koncentrację, skupienie, cierpliwość, kreatywność, poprawność pisania, a także na nasz profesjonalizm, charakter pisma czy po prostu nasz charakter. Ale te 5 zalet pisania odręcznego dla copywriterów to jeszcze nie wszystko! Nie da się ukryć, że pisanie odręczne jest świetnym sposobem na odstresowanie, uspokojenie i wyciszenie. Wymusza również skupienie na jednej czynności, co jest ważne przy obecnie panującym wszędzie multitaskingu.

Podczas gdy pisanie na klawiaturze czy telefonie zmusza nas do większej wydajności i szybszej pracy, pisanie odręczne pozwala zwolnić i nawet odpocząć. Badania dowodzą, że multitasking wcale nie wpływa dobrze na naszą produktywność, a właśnie umiejętność skupienia się i zrobienia jednej rzeczy od początku do końca. Ponadto jeszcze pisanie ręczne pozwala mimo wszystko odpocząć naszym oczom, które cierpią od ekranów. Warto więc jak najwięcej pisać odręcznie, ale pamiętając przy tym o odpowiednich warunkach (dopasowane biurko, krzesło, światło), tak samo, jak przy pracy na komputerze.

P.S. Zdjęcie pochodzi z mojego copywriterskiego notatnika. 😉

___________________________________________________________________

Utrzymanie bloga też kosztuje. Jeśli więc podoba Ci się to, co piszę, postaw mi symboliczną kawę, która doda mi energii i bardzo pomoże w rozwoju bloga, który jest moją pracą i pasją. Będę Ci bardzo wdzięczna za docenienie i wsparcie, a jak mogę okazać Ci wdzięczność – zobacz tutaj!

Postaw mi kawę na buycoffee.to