Uber, Bolt, BlaBlaCar – pomyśl, zanim zamówisz przejazd

Ostatnio coraz częściej słychać o nieprzyjemnych zdarzeniach podczas przejazdów „taksówkami” z aplikacji typu Uber czy Bolt. Częściej przytrafiają się one kobietom, które trafiają na kierowców, których niestety nie interesuje tylko zarobek. Tutaj jest artykuł o tym, że przybywa kobiet zgwałconych w Uberach czy Boltach. Dlatego wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak wygląda rejestracja kierowcy i że Uber czy Bolt to nie to samo, co taksówka. O czym jeszcze warto pamiętać, zanim zamówisz przejazd?

Uber i Bolt to nie taksówki

Prawda jest taka, że Uber i Bolt to tylko aplikacje. Każdy może się tam zarejestrować jako kierowca. Może to być osoba z każdego kraju, w każdym wieku. Byle miała prawo jazdy, nieważne nawet, od kiedy. Nic innego nie jest weryfikowane – ani stan pojazdu, ani stan zdrowia, ani niekaralność. To jest samowolka. Niestety właśnie dlatego mężczyźni wykorzystują przewozy do szukania sobie ofiar. W apce nie trzeba podawać za wielu informacji, więc czują się bezkarni myśląc, że ich nikt nie znajdzie.

Taksówki to zupełnie inna sprawa. Odpowiedzialne są za nie firmy taksówkarskie, które mają surowe wymagania wobec kierowców. Muszą oni mieć licencję taksówkarską, prawo jazdy nie od wczoraj, doświadczenie, a także być całkowicie zdrowi. Firmy dbają o to, by kierowcy mieli regularne badania i by samochody były sprawne. Ponadto od kierowców wymagana jest niekaralność. Przejazd taksówką jest więc znacznie bezpieczniejszy niż z aplikacji, choć oczywiście droższy. Nie warto jednak oszczędzać, o czym przekonuje się coraz więcej kobiet.

Jednak gwałty to niejedyny problem. Nigdy nie wiemy, jakie doświadczenie mają tacy kierowcy Ubera czy Bolta, jakie mają samochody. Jazda z nimi jest naprawdę ryzykowna i niebezpieczna. Ryzykujemy nie tylko atakiem, ale i jakimś wypadkiem, w którym możemy ucierpieć. W przypadku taksówek możemy mieć pewność bezpieczeństwa, bo firmy zatrudniają tylko doświadczonych kierowców z uprawnieniami. Ja nigdy nie zrozumiem, jak można z obcym mężczyzną wsiąść do auta, ani tym bardziej, jak można jechać w taki sposób z dzieckiem. Rodzice powinni uczulać też nastolatki, które mogą korzystać z tych aplikacji, bo przecież mają już telefony. To właśnie młode dziewczyny padają ofiarami najczęściej.

Zanim zamówisz przejazd Uberem – na co zwrócić uwagę?

Zanim zamówisz przejazd, musisz wybrać kierowcę. Warto pamiętać przy tym o kilku rzeczach, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko padnięcia ofiarą przestępstwa.

1. Nie decyduj się na takie przejazdy w porze wieczornej, nocnej i wczesnoporannej, kiedy jest ciemno. To wtedy najczęściej dochodzi do ataków.

2. Czytaj dokładnie informacje o kierowcach. Unikaj takich, co jeżdżą od wczoraj, są bardzo młodzi, co świadczy o posiadaniu prawka od niedawna, a poza tym to właśnie młodzi mężczyźni częściej atakują.

3. Unikaj obcokrajowców, zwłaszcza ze wschodu. W podlinkowanym artykule na końcu jest wzmianka o narodowości. Gruzini, Ormianie, Uzbecy, Tadżycy, Afrykanie – osobom tego typu narodowości nie wolno ufać, bo niestety często to oni atakują kobiety. Nie żebym wsadzała wszystkich do jednego wora, ale statystyki są potwierdzeniem.

4. Jeśli już musisz jechać Uberem czy Boltem, wybierz kobietę, nie mężczyznę.

5. Kiedy widok samochodu (rzęch, nieoznaczony w żaden sposób itp.) lub zachowanie kierowcy wyda Ci się podejrzane – zrezygnuj z przejazdu, zanim wsiądziesz do auta.

Bezpieczeństwo to podstawa

Mamy wiele możliwości przejazdu. Zastanów się zawsze, zanim zamówisz przejazd, czy naprawdę musisz jechać nocą? Nie możesz jechać w dzień, kiedy jeżdżą normalne autobusy, pociągi? Ubery i Bolty choć są popularne, są niestety niebezpieczne. Chcąc skorzystać z takich przewozów trzeba być naprawdę ostrożną. Czułam potrzebę, żeby to napisać. A nuż ktoś to zobaczy i dzięki mnie pomyśli, zanim wsiądzie z obcym facetem do auta i uniknie traumy do końca życia. Myślmy zawsze o swoim bezpieczeństwie, ono jest najważniejsze. Nie wygoda, szybkość, cena, a bezpieczeństwo.

_______________________________

Jeśli podoba Ci się to, co piszę, możesz postawić mi kawę. Doda mi to energii do dalszej działalności. Dzięki Twojemu wsparciu ten blog może istnieć i się wciąż rozwijać. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to