Inteligencja językowa – czy jest potrzebna copywriterom i dziennikarzom?
Ostatnio w artykule o inteligencji, pisałam o jej rodzajach. Jednym z nich jest inteligencja językowa. Wspominałam tam, że napiszę o niej więcej w kontekście copywritingu i dziennikarstwa. Czym jest inteligencja językowa i jakie umiejętności daje człowiekowi? Czy jest potrzebna copywriterowi i dziennikarzowi? Jak zbadać jej poziom i czy można ją rozwinąć i jak? Tego dowiesz się czytając ten artykuł.
Czym jest inteligencja językowa i jakie daje umiejętności?
Inteligencja językowa zwana jest inaczej werbalną lub lingwistyczną. Jest to umiejętność posługiwania się słowem mówionym i pisanym. Osoba inteligentna językowo jest wrażliwa na słowa, ich brzmienie, znaczenie, rytm, dźwięki, melodię języka oraz ma dobrą pamięć słuchową. Potrafi bardzo dobrze wypowiadać się i w mowie, i na piśmie. Potrafi zaciekawić opowieścią, wymyślać ciekawe historie i ubierać swoje myśli w słowa. Ma duży zasób słów, ponieważ lubi czytać i chętnie poznaje oraz łatwo zapamiętuje nowe słowa. Osoby takie często również łatwo uczą się języków obcych, a zwłaszcza słów i wymowy. Lubią też różne gry i zabawy słowne. Wysoką inteligencję językową mają zwykle osoby, które:
- lubią mówić, opowiadać i potrafią słuchać;
- wypowiadają się zrozumiale dla każdego;
- używają bogatego słownictwa;
- potrafią wymyślać historie i dobrze pisać;
- potrafią ubierać swoje myśli w słowa;
- łatwo uczą się słów i wymowy w językach obcych;
- są wrażliwe na melodię języka, brzmienie słów i ich znaczenie;
- łatwo piszą artykuły, opowiadania, wiersze czy teksty piosenek, rozumieją treści i łatwo je interpretują;
- łatwo zapamiętują to, co słyszą i łatwo też uczą się na pamięć wierszy, piosenek i zapamiętują słowa oraz szczegóły z przeczytanego tekstu;
- Lubią czytać, recytować;
Wysoką inteligencją odznaczają się zazwyczaj pisarze, poeci, mówcy, aktorzy, piosenkarze, zwłaszcza ci, którzy sami sobie piszą teksty piosenek, dziennikarze, redaktorzy czy copywriterzy, a nawet niektórzy blogerzy.
Czy inteligencja językowa jest potrzebna copywriterom i dziennikarzom?
Oczywiście, że tak! Copywriter musi umieć pisać unikalne teksty na różne tematy. Niejednokrotnie pisze nawet artykuły na ten sam temat. Musi też umieć napisać szereg unikalnych opisów podobnych produktów, co wcale nie jest łatwe. Język angielski czy inne języki obce nie są niezbędne w tej pracy, ale zdarza się, że trzeba skorzystać z obcojęzycznych źródeł. Na pewno znajomość języków jest sporym atutem, bo umożliwia przyjmowanie zleceń na tłumaczenia czy pisanie artykułów w obcym języku. Obce języki są za to potrzebne dziennikarzom, a zwłaszcza angielski.
Dziennikarze i prezenterzy telewizyjni czy radiowi nierzadko muszą przeprowadzać rozmowy z osobami zza granicy, wyjeżdżać za granicę, aby coś relacjonować, czy korzystać z zagranicznych źródeł informacji. Muszą też być dobrymi mówcami, a nie jąkającymi się co trochę i muszą też umieć słuchać. Natomiast dziennikarze prasowi i redaktorzy pracujący w redakcjach różnych gazet czy redakcjach internetowych muszą mieć umiejętność pisania w sposób ciekawy i rzetelny. Podobnie copywriterzy. Wszyscy muszą mieć lekkie pióro, by pisanie było dla nich łatwe i było przyjemnością, a nie gehenną.
Ja mam bardzo wysoką inteligencję językową i pokazał to zarówno test na rodzaj inteligencji, jak i test na samą inteligencję językową. Jednak, jak pisałam ostatnio, w teście na rodzaje inteligencji miałam na nieco wyższych poziomach inteligencję matematyczno-logiczną, przyrodniczą i muzyczną. Różnice jednak nie były duże, co po prostu pokazuje, że nie mam jednego dominującego rodzaju inteligencji. I rzeczywiście widzę to, że inteligencja językowa nie jest dominująca. O ile pisanie idzie mi super i uwielbiam pisać wszystko, od artykułów, po opowiadania, wiersze i piosenki, o tyle mówienie absolutnie nie i o ile słówek czy wymowy uczę się faktycznie dość łatwo, o tyle mam problem z dwuznacznościami, idiomami i lepiej używam angielskiego w piśmie niż w mowie. Słabo też rozumiem angielski ze słuchu, chyba że ktoś wolno i wyraźnie mówi. Za to mam spory zasób słów, uwielbiam czytać i kocham krzyżówki, gry takie jak Scrabble, gry z układaniem słów z rozsypanych liter czy gry słowne takie, jak anagramy, metagramy, homonimy, kalambury itp. Ty też tak masz? To może znaczyć, że jesteś inteligentny językowo. 🙂
Jak sprawdzić poziom inteligencji językowej?
Sprawdzić inteligencję językową można na trzy sposoby. Po pierwsze, już po przeczytaniu wcześniejszych akapitów można ocenić, czy jest się inteligentnym językowo. Po drugie zaś można wykonać test na rodzaj inteligencji. W tym celu odsyłam do poprzedniego artykułu, gdzie podałam linki do dwóch fajnych testów. Po trzecie zaś, można zrobić sobie test stricte na inteligencję językową. Taki test jest dostępny na przykład TUTAJ. Przypominam jednak, że to nie są specjalistyczne testy i należy traktować je jak zabawę. Mogą jednak pomóc w znalezieniu swoich mocnych i słabych stron oraz obraniu odpowiedniego dla siebie kierunku edukacyjnego czy zawodowego.
Czy można rozwinąć inteligencję językową?
Słaby wynik testu nie znaczy, że tak musi zostać. Inteligencję językową, tak jak każdy rodzaj inteligencji, można rozwijać. Oczywiście nie jest to możliwe z dnia na dzień, ale po pewnym czasie, np. roku pracy, wynik może być już znacznie lepszy. Jak można poprawić inteligencję językową? Jest na to kilka sposobów:
- czytanie – poprawia zasób słów, pozwala sprawdzić, ile jesteśmy w stanie zapamiętać i jak szczegółowo jesteśmy w stanie opowiedzieć przeczytaną historię. Czytanie pozwala też znaleźć sobie dobry styl pisania poprzez wzorowanie się na ulubionym autorze.
- rozwiązywanie krzyżówek – krzyżówki dają naprawdę bardzo wiele. Kiedyś już pisałam o tym, dlaczego copywriter powinien rozwiązywać krzyżówki. Zwiększają naszą wiedzę, pozwalają poznać nowe słowa, w tym staropolskie czy regionalne. Ćwiczą też naszą pamięć. Rozwiązując kolejne możemy przekonać się, czy pamiętamy hasła, które się powtarzają, a jest ich wiele. Do tego to znakomity trening umysłu.
- granie w gry słowne – gry i zabawy słowne to bardzo dobry trening inteligencji językowej. To nie tylko dobra zabawa z ogromną dawką humoru. Weź jedno dłuższe słowo i sprawdź, ile innych potrafisz ułożyć z jego liter? Ile metagramów jednego słowa jesteś w stanie znaleźć? Ile czasu zajmuje Ci znalezienie rozwiązania kalamburu, typu: „Nutka z wyobrażeniem – czasem konieczne ponowne przejrzenie”. Spróbuj rozwiązać zanim zjedziesz do końca artykułu. Tam podaję rozwiązanie.
- próba pisania – spróbuj coś napisać. Wymyśl sobie temat na opowiadanie albo artykuł. Sprawdź, czy łatwo przychodzi Ci tworzenie kolejnych zdań i przelewanie myśli na ekran albo papier. Spróbuj pisać odręcznie. Wtedy zwraca się większą uwagę na to, by nie popełnić błędów, bo trudniej je poprawić, niż na ekranie. Zwróć uwagę na ilość popełnianych błędów. Czy masz pewność swoich zdolności? Po napisaniu tekstu przeczytaj go i zwróć uwagę na to, czy dużo widzisz rzeczy, które uważasz, że musisz poprawić i czy widzisz je cały czas, mimo nanoszenia poprawek. Ja mam tę pewność. Nie mam tak, że bez przerwy widzę coś do poprawy i bez końca poprawiam. Gdybym tak miała, to bym nie była chyba w stanie żadnego zlecenia zrealizować na czas.
- próba mówienia – wyobrażaj sobie, że prowadzisz jakiś wykład, udzielasz wywiadu albo masz go udzielić. Pomyśl np. o swoim ulubionym aktorze, muzyku, sportowcu. Wyobraź sobie, że masz z nim przeprowadzić wywiad. Spróbuj przygotować 10 pytań, które mu zadasz. Wyobrażając sobie, że ty udzielasz wywiadu, wybierz temat i zastanów się, jakie pytania mógłbyś otrzymać i jak na nie odpowiedzieć. Nie bój się mówić na głos, do siebie, czy nawet przed lustrem. Wiadomo, że jest to postrzegane jak objaw choroby psychicznej, ale to nieprawda. To cecha ludzi inteligentnych.
- słuchanie radia, podcastów, audiobooków – słuchasz radia? Spróbuj zapamiętać słowa nowej zasłyszanej piosenki, zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Słuchasz ciekawej audycji, podcastu albo audiobooka? Po wysłuchaniu spróbuj, nawet na głos, opowiedzieć sobie albo opisać na ekranie czy kartce to, co zapamiętałeś. W ten sposób możesz ćwiczyć umiejętność słuchania i rozumienia tego, co słyszysz.
Jak widzisz, inteligencja językowa jest czymś, co można poprawić. Warto robić takie ćwiczenia nawet, jeśli ma się ją na wysokim poziomie, aby ją utrzymać lub mieć jeszcze wyższą. A jeśli uważasz, że masz wysoką inteligencję językową, lubisz pisać i masz do tego smykałkę – możesz spróbować swoich sił jako copywriter lub dziennikarz. Do pisania artykułów nie potrzebujesz nawet studiów. Wystarczy Ci kurs, taki, jak mój Kurs pisania dobrych treści. Poznasz w nim wszystkie tajniki pisania różnych treści w internecie. Zapisz się już teraz na wrześniową turę standardową lub express i zdobądź wiedzę oraz umiejętności, które sprawią, że pisanie będzie dla Ciebie przyjemnością i zabawą, a jednocześnie sposobem na życie i zarobek. Na koniec dostaniesz symboliczny certyfikat i workbook pełen dodatkowych ciekawych ćwiczeń. Czekam na Ciebie! 🙂
Na koniec obiecane rozwiązanie kalamburu: REWIZJA 😉
___________________________________________________
Utrzymanie bloga też kosztuje. Jeśli więc podoba Ci się to, co piszę, postaw mi symboliczną kawę, która doda mi energii i bardzo pomoże w rozwoju bloga, który jest moją pracą i pasją. Będę Ci bardzo wdzięczna za docenienie i wsparcie. 🙂