Felieton: Odrobina przemyśleń na Święta Bożego narodzenia
Mamy Święta Bożego Narodzenia. To czas składania sobie życzeń, czas spotkań w rodzinnym gronie i czas odpoczynku, wyciszenia, a także czas skupienia i podsumowywania powoli mijającego roku. Jest to też czas różnych przemyśleń, czas wspominania świąt z dzieciństwa i osób, których nie ma już z nami przy wigilijnym stole. Dla jednych to czas radosny, dla innych trudny i smutny. Najlepsze jest jednak to, jak święta jednoczą ludzi. Na co dzień widać niechęć ateistów do katolików i odwrotnie, a święta obchodzą wszyscy, bez względu na to, w co wierzą czy nie wierzą w nic. Wszyscy mamy swoje, rodzinne zwyczaje świąteczne, które kontynuujemy i kochamy. I to jest wspaniałe.
Nie wszyscy mają piękne święta
Pamiętajmy świętując radośnie w gronie rodzinnym o tym, że są osoby, dla których to są naprawdę trudne święta Bożego Narodzenia. Należą do tych osób wszyscy ci, którzy w święta muszą pracować, abyśmy my mogli siedzieć sobie przy stole i jeść w najlepsze. To są także osoby, które straciły w tym roku, a zwłaszcza przed samymi świętami swoich bliskich, osoby samotne lub zmuszone do samotnych świąt przez kwarantannę lub przymus pozostania za granicą. Są to także osoby ubogie, których nie stać na wigilijne rarytasy czy osoby, które muszą spędzić święta w szpitalach bez możliwości odwiedzenia przez bliskich z powodu pandemii. Pomyślmy ciepło o tych osobach, tylko tyle i aż tyle możemy zrobić, a mając samotną sąsiadkę odwiedźmy ją lub zaprośmy do swojego stołu. Pozostałe po świętach jedzenie, zamiast wyrzucać do kosza, zanieśmy do jadłodajni. Takie gesty w święta znaczą jeszcze więcej niż na co dzień.
Podajmy sobie ręce na zgodę
Chyba każdy z nas ma osobę, z którą jest w nie najlepszych stosunkach. Może to z naszej winy? Jeśli tak, to święta są najlepszą okazją, by wyciągnąć do takiej osoby rękę na zgodę i przeprosić. To też dobry czas na wybaczenie komuś i usunięcie zadry ze swojego serca. Życie jest naprawdę za krótkie, by chować wiecznie do siebie urazę. Nigdy nie wiemy, czy doczekamy choćby kolejnych świąt. Lepiej nie żałować później tego, że nie zdążyliśmy się z kimś pogodzić, bo odszedł…
Niezwykły czas z niezwykłym klimatem
Ten klimat czuć już od początku grudnia albo i jeszcze w listopadzie, kiedy w telewizjach zaczynają lecieć świąteczne reklamy, w radiach świąteczne piosenki, a w sklepach zaczynają pojawiać się świąteczne produkty. I zaczyna się gonitwa. Bieg za prezentami, bieg za zakupami, potem przygotowania do Wigilii w biegu i kuchennym rozgardiaszu. Jak ja to kocham! Naprawdę, nie wyobrażam sobie, żeby tego nie było. Potem po Wigilii przychodzi taki czas uspokojenia, wyciszenia, odpoczynku po tym biegu i refleksji. Choć nie zawsze. Wielu z nas długo gości lub odwiedza wielu swoich bliskich. Nie każdy to lubi, zwłaszcza ten, kto nienawidzi klasycznych pytań o pracę, rodzinę itd. Masz jakiegoś chłopaka? Kiedy ślub? Kiedy dziecko? Jak tam w pracy? Naprawdę lubisz to robić? Te pytania i dla mnie są mega irytujące i sama ich nie znoszę, ale są jednak częścią tego niezwykłego klimatu i spotkań z rodziną. Magia Świąt – nie bez powodu się tak mówi, bo mają coś takiego w sobie. Ten magiczny klimat, którego nie ma nic innego.
Świąteczna piosenka
Zauważyliście, że o Wielkanocy nie ma w ogóle piosenek, a o Bożym Narodzeniu jest całe mnóstwo? To przez ten niezwykły klimat właśnie, który skłania do tworzenia. Jeszcze jako nastolatka, będąc w liceum napisałam tę piosenkę. Kiedyś pisałam piosenki, wiersze, a teraz już jakoś nie mam do tego weny, choć chyba jednak bardziej czasu. Specjalnie dla Was znalazłam tę piosenkę i oto ona:
„Poczuj magię”
Gdy minie listopada połowa
robi się nastrojowo
W TV reklamy, promocje w marketach
ludzie nie mogą się już doczekać tych magicznych dni
Bo choinka zielona
bombkami obwieszona
puste miejsce przy stole
muzyka pięknych kolęd
gwiazdka , która w ten dzień
jako pierwsza na niebie zjawia się
To wszystko ma w tych dniach swój sens
I przepełnione tajemnicą jest
Więc poczuj magię tych dni
poczuj magię tych cudownych chwil
poczuj magię w ten czas,
bo jest on w roku tylko raz,
tylko raz
Choć to zimowe dni
i śnieg na polach się skrzy
badzo ciepło i rodzinnie jest
można cudownie poczuć się
w wieczory te
Bo zapach grzybów z makiem klusek,
złote sianko pod obrusem,
Północ gdy Chrystus rodzi się
gdy zaczyna się kolejny dzień
zblizający się Nowy Rok
kolejny nowy w życiu krok
To wszystko ma swój sens w tych dniach
I tajemnicą swą otacza nas
Więc poczuj magię tych dni
poczuj magię tych cudownych chwil
poczuj magię w ten czas,
bo jest on w roku tylko raz
tylko raz 2x
Tylko raz…
Jeden jedyny raz
Tylko raz…
Jedyny taki czas
Tylko raz
Taki cudowny czas
Tylko raz…
Tylko raz!
Świąteczne zwyczaje – w każdym domu inne
Co u Was się jada w Święta Bożego Narodzenia? U mnie nie ma świąt bez pierniczków, sernika i makowca. To, jeśli chodzi o wypieki. Na Wigilię zaś jemy barszcz grzybowy (do wywaru z grzybów, najlepiej borowików dodajemy zakwas, pychota), pierogi z kapustą i grzybami, groch z kapustą oraz rybę. Od pewnego czasu nie jest to już karp. Nie przepadamy za nim. Jest dla nas zbyt mułowaty w smaku i ma mnóstwo ości, a szczególnie tata, który je łapczywie ma „szczęście” do ich połykania. Już dwa razy miał duże kłopoty przez to. Do tego w rodzinie pojawiły się dzieci u brata, więc od czasu, kiedy i oni bywają z nami na Wigilii także kupujemy filety z innej ryby (dorsz lub miruna), bez ości. No i obowiązkowo na koniec wieczerzy wchodzi na stół kompot z suszu. Każdego roku wychodzi inny, ale tak samo pyszny. A teraz częstujcie się piernikami! 🙂
Zwierzęta też są ważne w święta Bożego Narodzenia!
Pamiętajmy podczas Świąt o naszych zwierzakach. Oczywiście niewiele z naszego stołu możemy im dać (kawałek ryby bez ości najwyżej), ale otaczajmy je uwagą, tak, jak całą naszą rodzinę. Tyle zwierząt jest krzywdzonych na świecie. Tak wiele trafia do naszych domów jako prezenty i kończy po świętach w schroniskach, choć trąbi się już od bardzo dawna, że pies czy kot to nie prezent. Nie daje się w prezencie czegoś, co wymaga poniesienia wydatków i dokłada obowiązków, zwłaszcza dzieciom, bo one tego nie rozumieją i wszystko spada na rodziców. Dziecko traktuje zwierzę jak zabawkę i znudzi się nim za parę dni. Kochajmy zwierzęta, są cudowne, kochają bezinteresownie, bezwarunkowo. Wiele możemy się od nich uczyć. Według mnie są lepsze od ludzi. Pamiętajmy à propos świąt, że to właśnie zwierzęta przyjęły rodzącą Marię do swojej stajni, podczas gdy inni ludzie nie chcieli ich przyjąć w gospodach. Nie wygoniły Maryi i Józefa, a do tego pozwoliły położyć dzieciątko w żłobie, z którego jedzą i nie potraktowały go jako pożywienia. Okazały się lepsze od ludzi. Są pełne empatii i miłości, której wielu z nas brakuje, a Święta to właśnie czas, by tę miłość w sobie obudzić.
Świąteczne życzenia
Na koniec oczywiście chciałabym złożyć Wam świąteczne życzenia. Przeżyjcie te Święta w rodzinnym gronie, w radości, spokoju i zdrowiu. Życzę Wam wspaniałych prezentów i chwil z najbliższymi. Dedykuję Wam kolędę, którą sama dla Was śpiewam. To jedna z moich pasji i nagrywam czasem piosenki na ising.pl. Niestety nie mogę osadzić nagrania w treści i muszę dodać link.
https://ising.pl/nagranie/ei010uc7tdf,Koleda-Mizerna_cicha
Zapraszam do słuchania i jeszcze raz życzę wszystkiego najlepszego!
Wasza KamiX 🙂
Jeśli podobają Ci się treści na tej stronie, możesz wesprzeć mnie w ich tworzeniu poprzez symboliczne postawienie mi kawy. Będzie to bardzo miłe i doda mi energii do dalszej pracy. Pamiętaj, że abyś mógł czytać treści na moim blogu, ja muszę opłacić domenę, hosting i ponosić koszty związane z marketingiem. Twoja kawa będzie więc nieocenionym dla mnie wsparciem. 🙂